Aguacate recipe

While training for mountain climbing, sometime I’ve wanted something to snack on.  Since none of the Mexican stores around Jackson sell their good salsa, the only option is the mass-production stuff at Albertsons and Smiths.  It’s okay but not nearly as good as from Northgate or Otay Farms in San Diego.  To get around this problem, I found and modified a recipe to make it taste like home.  Prices are in Jackson, WY costs…

Taken and modified from:

http://laylita.com/recetas/2013/01/29/salsa-de-aguacate/

  • 2 ripe avocados (not too ripe though) ($2.50)
  • Juice of 4 lemons (keeps avocado green but makes it lemony) ($2.36)
  • 1 bunch cilantro, chopped (89¢)
  • 2-3 large serrano peppers (4 would be better) (19¢)
  • 3 tomatillos (74¢)
  • 3-4 cloves of garlic, crushed (59¢)
  • 1/2 cup olive oil
  • 1 teaspoon ground cumin
  • Salt to taste

Chop avocados, put in blender, blend until creamy.  This makes ~3 cups of salsa.

Cost: $7.27 (minus olive oil, cumin, salt)

Tags: ,

Related Post

Calories per ounce

Finding high calories per ounce food for polar exploration is difficult.  Mountain House products used to have a higher caloric content in their food.  However, sources around Jackson indicate that

Training in Jackson

Training in Jackson, WY, has been going well thus far. After today, I’ll be back up to my regularly scheduled 120 minutes a day, increasing by 10% per week. This

Shopping cart full of butter

When you go to Antarctica, you need massive calories. A shopping cart full of butter is one of the ways to get those calories.  This mountain of butter was only